Iskolánk főigazgatója szerint jó úton jár röplabda akadémiánk

 Kategória: Egyesület

Nagyot léptünk előre azzal, hogy felnőttcsapatunk az Extraligába jutott. A Szent Benedek iskola főigazgatója, Hardi Titusz OSB elégedett az elmúlt öt évben elvégzett munkával, mivel az iskola és a röplabda akadémia egymást erősítve teljesíti fő küldetését: testben és lélekben egészséges fiatalokat nevel a társadalomnak. Titusz atya már várja a bajnoki meccseket, tervei szerint többször is a helyszínen szurkol majd csapatunknak.


— Ha egyházi iskolákról beszélgetünk, akkor kézenfekvő, hogy szóba kerül a lelki nevelés. Ehhez mennyire kapcsolódik szorosan a testnevelés?

— A Jóistentől kaptuk a feladatot, hogy az embert neveljük, a gyereket neveljük. Ezt az embert Isten teremtette testben, lélekben és szellemben. Ha Isten ezt így látta jónak, egésznek, akkor nekünk sem lehet más feladatunk, mint amit Isten jónak teremtett és látott meg,  mégpedig, hogy az egész embert gondozzuk. Innen fakad a feladatunk is, hogy, amit Isten egy egésznek alkotott meg, azt az egészet gondozzuk. Hibás az az elképzelés, hogy egy embernek csak a szellemét lehet pallérozni. Lehet, hogy valaki ezt a feladatot kapta, de az csak egy szegmense, amihez hozzá kell tenni a többit is. Amikor én a Pannonhalmi Főapátság megbízott vezetője az iskolára gondolok, aki felel a fenntartott iskolákért, akkor feltétlenül úgy tekintek a diákjainkra, hogy az egész diákért felelek. Teljesen hibásnak tartanám azt, ha bármelyik iskolánk megfeledkezne a sportról, a gyermek testi neveléséről.

A legfontosabb, hogy az ember jól érezze magát a testében és ehhez a gyereknek meg kell tanulnia testét, azt, hogy a test egy ajándék Istentől és abban érezhetjük jól magunkat. Tanulja meg kezelni, megfegyelmezni és ajándékként tekinteni rá.


— Emellett a testnevelés és a sport tartást is ad az embernek.
— Aki megtanulja a testét fegyelmezni, hogy ne a teste irányítsa az embert, hanem az ember a testét, az az egész jellemet formálja. Ez pedig visszahat a tanulmányokra is. Tudatában vagyok annak, hogy egy testben történik a gondolkodás, az alkotó folyamat és tudtában vagyok annak, hogy ez az alkotó folyamat termékenyebb lesz akkor, ha megadom a testnek, ami a testé.

Független attól, hogy a tanmenetben is benne van, hogy naponta legyen testnevelés óra, a testnek szüksége van a testnevelésre, mozgásra hétvégén és a vakáció idején is.

Nem helyénvaló, hogy egy egészséges ember például délig az ágyban legyen. Egy egészséges ember amikor a nap lenyugszik, este térjen nyugovóra Az éjszaka az alvásé, reggel keljen fel és utána napközben van helye a pihenésnek, tanulásnak, kikapcsolódásnak, de helyet kell találni a testedzésnek is.

— Ebben a szemléletben fontos szerepet kaphat a röplabda akadémia is, ahol a fiatalok lehetőséget kapnak a minőségi testmozgásra. Öt éve kezdődött a munka, és töretlen a lendület. Hogyan tekint az Akadémián folyó munkára?
— A vezetőnek kell rendelkeznie stratégiával, látással. Mózesnek volt látása, tudta, hogy mit akar, megkapta Istentől a feladatot, hogy kivezesse a népet az ígéret földjére. Amikor kineveztem a balatonfüredi iskola igazgatójának Komáromi Móricot, akkor nekem az volt az elvársom, hogy adjon ennek az iskolának távlatot, adjon jövőképet. Ebben a vezetésben fontos szerepet játszott, amikor azt mondtuk, hogy ebben az intézményben a sport legyen egy húzó ágazat. Bóka István polgármesterrel beszélgettünk az indulásnál. Az engedélyeztetések utolsó napjánál jártunk, amikor úgy döntöttünk, hogy elindítjuk az Akadémiát. A távlatot láttuk az egész gondolkodásban, hogy egy profi ligában is működő csapatnak szüksége van utánpótlás bázisra. Ha elkezdünk a gyerekekkel foglalkozni, akkor ez adhatja ezt a bázist. Azt láttuk, hogy az egyik húzza a másikat. Egy nagyon jó hangulatú csapat elkezdett játszani és a fiatalok ezt látva elkezdtek edzésre járni.

Ma már a beiskolázásnál ez egy fontos szektor, sokan a röplabda miatt fedezik fel az iskolánkat és jelentkeznek hozzánk.

— Ezt a munkát meg tudják honosítani más intézményekben is, amit a Pannonhalmi Apátság működtet?

— Mindegyik iskolának más története, hagyománya van. De ami itt született az figyelemreméltó és példaértékű. Egy látással rendelkező maga köré csapatot alkotott, szakembereket hívott, akiknek neve van a szakmában. Ezzel pedig elértük azt, hogy felfigyeltek arra, hogy Balatonfüreden nagyon komoly szakmai munka van. Ezt nem olyan régen Ludvig Zsolt, a Magyar Röplabda Szövetség főtitkára is elmondta nekem. Más intézményekben más hagyományok vannak. Pannonhalmán például az atlétika és a kosárlabda hagyományos sportág és azoknak is országos híre van és hasonló vonzerő. De ott megtörtént, hogy a két erős sportág mellé jött egy harmadik. Akadt egy olyan bencés, Konrád atya, aki gyerekkorától vív és volt egy látása, engedélyt kért és kapott arra, hogy behozza azt a sportágat is. Mostmár ott tartunk, hogy sportolók egyharmada vívással foglalkozik. Szakmailag megkapta azt a segítséget Polgár Pál olimpiai ezüstérmestől, hogy már ötödik éve minden héten lejön és az edzések egy részét ő tartja meg. Ezáltal lett egy szakmai irány. Ez is bizonyítja,

hogyha a vezetőben meg van az a látás, hogy hova akarja eljuttatni a csapatot és ezzel tudja biztatni és bátorítani a mellette lévő edzőket és csapatot, akkor ez átformálja az iskolaközösséget és eredményeket hoz.

Nem nagyon ismerek Pannonhalmán elhízott, tunya gyereket, mert ha látja, hogy a diáktársa sportol, akkor ő is sportolni fog. Ezt várom Balatonfüreden is, hogy az egész közösség álljon be mögé. Nem az élsportot várom el mindenkitől, csak azt, hogy megtanulja, hogy: a testemmel van feladatom, edzem a testemet és én irányítsam a testemet.

— Októbertől a legmagasabb osztályban, az Extraligában szerepel a Szent Benedek Röplabda Akadémia felnőttcsapata. Találkozhatunk Önnel a lelátón?
— Fiatal koromban én is röplabdáztam, szeretem a sportágat. Korábban is voltam már itt mérkőzésen, és ha nem is minden meccsre jövök, de ha időm engedi én is a lelátón szurkolók majd a csapatnak.

Kapcsolódó hírek