Kristian Michailov: „Már csütörtökön megmutatjuk az erősségeinket!”

 Kategória: Felnőtt

Fiatal kora ellenére igen komoly múlttal büszkélkedhet az edzői pályán Kristian Michailov. Csapatunk bolgár vezetőedzője szerint azonban az életkor csupán egy szám, annál sokkal fontosabb tényezők minősítik a tréner rátermettségét.

– Fiatal korod ellenére már rengeteg rutinra tettél szert edzőként. Mindig is edző akartál lenni?
– Az életkor csak egy szám, de a tudás, a hozzáállás és a kommunikáció jelenti a különbséget. Amikor először kapcsolatba kerültem a röplabdával, nem hittem volna, hogy egyszer arról álmodom, röplabdaedzővé akarok válni. Azonban idővel a röplabda az életem részévé vált, és fiatalkorom óta mindent annak rendeltem alá, hogy jó edző legyek.

– Az iskolapad mellett neves szakemberekkel dolgozhattál együtt, akiknek a munkáját segítetted. Az első pillanattól tudatosan építetted így a karriered?
– Ha lehet egy tanácsom a fiatal edzőgenerációnak, akkor az úgy szólna: járják körbe a sportágat, fedezzenek fel, kutassanak, és „lopjanak” információt mindenhonnan, minél több helyről, építsenek kapcsolati hálót a röplabda világában. Rengeteg időt és erőforrást fektettem a röplabda-filozófiám felépítésébe, egyéni edzői szemináriumokon, FIVB edzői tanfolyamokon veszek részt, szakmai gyakorlatokat végeztem a sportág vezető klubjainál, kapcsolatba léptem a legjobb edzőkkel az évek során. Így lehet az, hogy edzőként az elmúlt években jó eredményeket könyvelhettem el, érmeket szerezhettem. Ugyanakkor továbbra is legnagyobb célom a játékosok inspirálása és fejlesztése a magas szintű röplabdázásra.

– Nem okoz problémát a fiatal kor az idősebb játékosokkal szemben?
– Kár lenne tagadni, szinte mindenhol akad olyan, aki ebben problémát vagy kivetnivalót lát, de ez butaság. A legfontosabb az, hogy edzőként minden sportolóhoz egyéni megközelítést alkalmazzunk, és megmutassuk, törődünk állapotával, fejlődésével és azzal, hogy mi érdekli és motiválja őt. Ez életkortól független. A csapatban különböző sportoló-generációk játszanak, és mindegyikhez szigorúan egyénileg kell alkalmazkodnunk. A legtöbb esetben a tapasztaltabb sportolók a fiatalabb edzők mellett állnak, ha megfelelő a hozzáállásuk.

– Hogy érzed magad a klubban és milyen az első benyomásod a csapatról?
– Nemrég fejeztük be az első heti munkát, és ez idő alatt nagyon jól éreztem magam, elégedett vagyok az elvégzett munkánkkal. Az első benyomásom az volt, hogy a játékosok különböző tényezők miatt már nem élvezik a röplabdát, a játékot. A csapattal és a stábbal pozitív, konstruktív úton haladunk, és keményen dolgozunk a kitűzött célok elérése érdekében.

– Ismertél valakit a keretből?
– Korábban nem volt lehetőségem egyik játékossal vagy stábtaggal sem közösen dolgozni, de örülök, hogy megismerhettem honfitársamat, Slavina Kolevát. Sokat jelent, hogy ő is a csapat tagja: szerepe, rutinja rendkívül fontos a fejlődésünk és az eredményeink szempontjából.

– A Liberec elleni CEV-kupa-nyolcaddöntőig alig volt időd együtt dolgozni a csapattal. Miként oldottad meg, hogy minél több gyakorlat, feladat beleférjen az alig több mint egy hétbe?
– Valóban kevés az idő az első meccsig, amely ráadásul nemzetközi mérkőzés. Mindent megterveztünk és adagoltunk, hogy a lehető legjobban felkészüljünk rá. Kisebb változtatásokat kellett végrehajtanunk a fizikai felkészítésen, ilyen például, hogy az uszodában is edzünk, azaz a vizet használjuk a felkészülés eszközeként. A szezon elejétől kezdve mindent kielemeztünk, és megbeszéltük, mi az, amelyen javítanunk kell, de keményen dolgozunk a mentális felkészülésünkön is. Már csütörtökön megmutatjuk az erősségeinket!

– Mi volt az, amely rögtön megtetszett Magyarországban és Balatonfüreden?
– Az első benyomásom Magyarországról, hogy nagyon sok kedves és mosolygós emberrel találkoztam. Ez igaz a klubra is, ahol mindenki szeretettel fogadott és az emberek hozzáállása is remek a munkához. Nagyon boldognak érzem magam Balatonfüreden. Sokan mondták, ezért az első napokban kipróbáltam a világhírű magyar gulyást, amely engem is lenyűgözött.

 

Kapcsolódó hírek