Jókay Zoltán irányítja utánpótlásunk szakmai munkáját

 Kategória: Egyesület

Az egyik legeredményesebb magyar szakember csatlakozik az akadémiánkhoz: a hatszoros magyar bajnok, tizenkétszeres kupagyőztes, egykori szövetségi kapitány Jókay Zoltán a Szent Benedek Röplabda Akadémia utánpótlás szakmai vezetőjeként dolgozik a jövőben.
– Mi motivált, miért mondtál igent a Szent Benedek Röplabda Akadémia ajánlatára?

– A balatonfüredi klubvezetéssel a kapcsolatom nem újkeletű. A Testnevelés Főiskolán a klub elnökét, Komáromi Móricot tanítottam, a klub sportigazgatója, Németh Lajos évekig a kollégám, előtte pedig az edzőm volt. Tartottuk a kapcsolatot, hosszú évek óta beszélgettünk arról, hogy mi lenne, ha bekapcsolódnék a füredi röplabdás életbe. Idén már konkrétumokról beszélgettünk, a hosszú távú tervek is szóba kerültek. Több lehetőség is felmerült, hogy milyen úton induljunk el, végül egy olyan projektet találtunk, amely működőképes lehet, és bekapcsolódhatok az akadémián folyó munkába.

– Említetted, hogy folyamatos volt a kapcsolat az elmúlt években közted és a klubvezetők között. Ez azt is jelenti, hogy jól ismered a folyamatokat?
– Nagy vonalakban mindenképpen. A magyar röplabda egyfajta kis család, nagy titkok nincsenek. Megsüvegelendő, ahogyan Balatonfüreden a vezetők, a szakemberek elkezdték felépíteni a klubot, évről évre előrelépett és eredményeket hozott.

Érezhető, hogy ez nem egy lufi, amelyet elkezdtek fújni és egyszer csak szétrobban, hanem valóban építkezés folyik, akár a felnőtt csapatot, akár az utánpótlást nézem.

Kormos Mihály, ahogyan korábban Békéscsabán, úgy Balatonfüreden is elkezdett építkezni. Sok gyerek választotta a röplabdát, a vezetőség által létrehozni kívánt pre-akademiai hálózat kialakítása az elmúlt hetekben elkezdődött, így további tehetségek tudnak az akadémiához csatlakozni

– Az akadémia az ideérkező tehetségeknek iskolát, kollégiumi elhelyezést és természetesen edzési lehetőséget biztosít, ráadásul mindezt egy intézményben, egy helyszínen, a tanrendhez igazítva. Ez megkönnyíti a fejlődésüket?
– Nagyon jó lehetőség, hogy egy helyszínen lehet megoldani a gyerekek mindennapjait.

Példaértékű és nagyon ritka Magyarországon ez a központi bázis.

Sok helyen jártam külföldön, ahol lényegesen előttünk járnak, például az olasz, a lengyel vagy a török csapatokra gondolok. Mindig irigyeltem, hogy ott megadják a fiataloknak ezt a hátteret, amely fontos a fejlődéshez. Ahhoz, hogy ez jól működjön, folyamatos infrastrukturális fejlődésre, szakemberekre, fejlődni akaró edzőkre van szükség.

– A rivalizálás komoly a klubok között, nagyon sok helyen folyik remek szakmai munka. Balatonfüreden az U17-es bajnokcsapat és nagyon sok tehetséges játékos vár. Milyen célokkal érkezel? De akár kérdezhetem úgy is, hogy az eredmény, vagy a tehetségek megtalálása, és a fejlesztése az elsődleges cél?
– Elsősorban egységes szakmai munkának kell kialakulnia a korosztályban, amely garantálja a fejlődést. Folyamatosan csiszolni kell a gyerekeket, hogy elérjék azt a szintet, amelyet a tehetségük és a szorgalmuk biztosít számukra. Nekem az a feladatom Balatonfüreden, hogy ezt az egységes képzést koordináljam és felügyeljem. Ambiciózus, fiatal edzők dolgoznak a klubnál, akiknek a munkájukat segítve fejlődhetünk.

A Testnevelési Egyetemen is azt a szemléletet próbálom átadni, hogy fontos amit ott tanulnak, de talán még fontosabb hogy folyamatosan képezzék magukat és ismerjenek meg minél több játékfilozófiát, hogy aztán kialakulhasson a sajátjuk is.

Az pedig már az egyéntől függ, hogy mennyire nyílik ki és képzi tovább magát. Ez az, amit Balatonfüreden is szeretnék megvalósítani és ebben akarok segíteni. Visszakanyarodva az eredeti kérdésre, ha valaki jól dolgozik, akkor ennek az eredményben is meg kell mutatkoznia. De nem érmekben mérik a sikert, hanem abban, hogy a gyerekek a koruknak megfelelő technikai, taktikai és fizikális képzés után a következő lépcsőfokra léphessenek.

– Mennyiben lesz oktatói és mennyiben lesz edzői az a munka, amelybe belevágsz Balatonfüreden?
– Benne van minden. Mögöttem van jó néhány évtized tanítás és edzősködés, ezt a tapasztalatot szeretném hasznosítani és átadni az akadémián dolgozó edzőknek.

NÉVJEGY

Jókay Zoltán 1967-ben született Tatabányán, ott kezdett röplabdázni, majd Szombathelyen és a TFSE csapatában játszott. A Testnevelési Egyetemen szerzett tanári és röplabda szakedzői diplomát. Az egyetemen 1996-tól tanít, előbb a testnevelő tanári szakon, majd 1998-tól a röplabda-szakedzői szakon, 2000-től angol nyelvű kurzusokat is tart. A TE sportjáték tanszéken 2002-ben egyetemi adjunktusi és 2016-ban mestertanári kinevezéseket kapott.

Edzői pályafutását Csepelen, a férfi csapatnál kezdte, ahol másodedző és utánpótlás edző volt. 1997-ben átkerült a TFSE-hez, ahol a női röplabda szakosztályvezetője, valamint a csapat vezetőedzője lett, 1998-ban NB II-es bajnokságot nyert. 2000-ben a női ifjúsági válogatott másodedzője, majd egy évvel később szövetségi edzője lett, a csapattal 2003-ban részt vett az ifjúsági Európa-bajnokságon, illetve a világbajnokságon is. 2003-ban az ifjúsági válogatott mellett a Vasas SC női felnőtt csapatának másodedzőjének nevezték ki, majd 2004-ben távozott a válogatottól és átvette a Vasas női csapatát, ahol szakmai igazgatóként is ténykedett.

A Vasassal négyszer nyert magyar bajnokságot (2005, 2008, 2012, 2013), és nyolc kupagyőzelmet ünnepeltek (2005, 2006, 2008, 2009, 2012–2015), az ott töltött idő alatt összesen tízszer szerepelt a bajnoki döntőn, tizenegyszer kupadöntőn. A Vasasnál az utánpótlás rendszerét is átalakította, ezzel sikeres utánpótlásnevelő egyesületté alakítva a klubot.

2010-ben a női felnőtt válogatott szövetségi kapitányává is kinevezték, posztjáról 2012-ben mondott le. Három évvel később visszatért, amikor is a belga Jan De Brandt segítője lett. A válogatottal megnyerték a 2015-ös Európa-Ligát, valamint kvalifikálták magukat a 2015-ös női röplabda-Európa-bajnokságra, így huszonnyolc év után ismét Eb-n szerepelt a válogatott. A kvalifikációt a 2017-es női röplabda-Európa-bajnokságra is sikerrel vették.

2018 áprilisában, tizennégy év után távozott a Vasastól és visszatért a férfi szakágba, az élvonalbeli Pénzügyőr SE vezetőedzője lett, amellyel kétszer magyar bajnoki címet nyert (2021, 2022), négyszer kupagyőzelmet ünnepelhetett. (2020, 2021, 2022, 2023).

Jókay Zoltán azon hat edző közé tartozik (Bizik László, Havasi Gyula, Botos Ferenc, Nyári Sándor és Sasa Nedeljkovic), aki férfi és női magyar bajnoki címet is nyert.

Kapcsolódó hírek